Zespól Interdyscyplinarny to grupa profesjonalistów z różnych dziedzin współpracujących ze sobą zajmujących się rozwiazywaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w kompetencji każdego z członków takiego zespołu.
Na terenie Gminy Chełmek działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Siedziba Zespołu znajduje się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul . Staicha 1. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych w tym Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzi także kurator sądowy.
Zgodnie z ustawą Zespół Interdyscyplinarny stanowi element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i jest metoda pracy w tym obszarze, opartej na współpracy lokalnych instytucji, podmiotów i służb.
Zespół ma za zadanie m.in diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań
w środowisku zagrożonym przemocą w celu zapobiegania i zatrzymania przemocy oraz podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą na terenie Gminy Chełmek. W ramach zadań Zespołu opracowywane są indywidualne plany pomocy i realizowanie tych planów kierowanych zarówno do osób podejrzanych o doświadczanie przemocy w rodzinie oraz w stosunku do osób podejrzanych o stosowanie przemocy, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach. Do zadań zespołu należy dokumentowanie działań i ich efektów.
Zespół Interdyscyplinarny tworzy grupy robocze w celu rozwiązywania problemów związanych
z występowaniem przemocy w rodzinie w ramach procedury „ Niebieskie Karty” w indywidualnych przypadkach. Grupa Robocza – jest to zespół specjalistów, którzy bezpośrednio współpracują z rodziną. W skład grupy roboczej mogą wchodzić kuratorzy sadowi oraz inne podmioty i specjaliści
w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zadaniem grup roboczych jest opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
Procedura „ Niebieskie Karty” rozpoczyna się w momencie wypełnienia formularza „ Niebieska Karta-A” przez policjanta, pracownika socjalnego, członka Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, ochrony zdrowia i oświaty. Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
Wszelkie działania pomocowe w ramach procedury „ Niebieskie Karty” mają na celu zatrzymanie przemocy, zapewnienie schronienia osobom, których bezpieczeństwo jest zagrożone, kierowanie na terapię, udzielanie pomocy w formie poradnictwa psychologicznego, prawnego i socjalnego osobom doświadczających przemocy oraz kierowanie na programy korekcyjno-edukacyjne sprawców przemocy.
Prace Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych realizowane są w ramach obowiązków służbowych i zawodowych. Wszystkie działania w ramach procedury są realizowane zgodnie z zasada poufności i ochrony danych osobowych, a dokumentacja pracy Zespołu nie jest jawna i nie podlega udostępnianiu osobom trzecim.
Do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym działającym w Gminie Chełmek zostały powołane zgodnie
z Zarządzeniem Burmistrza Chełmka następujące osoby:
- Jolanta Radecka – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku,
- Agnieszka Kupczyk – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku,
- Piotr Żak – przedstawiciel Komisariatu Policji w Chełmku
- Katarzyna Linchard – przedstawiciel Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego NR 2 w Chełmku, Samorządowego Zespołu Szkół w Bobrku, Samorządowego Zespołu Szkół w Gorzowie,
- Janina Świerz – przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmku,
- Anna Szostek – przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmku,
- Tomasz Regiec – przedstawiciel Sądu Rejonowego w Oświęcimiu,
- Marcin Kowalski – przedstawiciel Sądu Rejonowego w Oświęcimiu,
- Dorota Piętek – przedstawiciel Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmku,
- Katarzyna Chylaszek – przedstawiciel Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Chełmku,
- Dorota Pietrzyk – przedstawiciel Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga” w Chełmku”.